Update iunie 20, 2022 David Popovici, la doar 17 ani, a devenit primul campion mondial la natație din istoria României! Tânărul înotător legitimat la clubul Dinamo a câștigat medalia de aur în proba de 200 de metri liber din cadrul Campionatelor Mondiale de la Budapesta.

”Oamenii de acasă au crezut în mine! Medalia este pentru ei. Acum voi merge să mă refac și voi fi gata pentru proba de 100 de metri”, a declarat campionul mondial.

Ce performanță! La doar 17 ani, David Popovici este primul campion mondial la natație din istoria României! 1

Calificat în finală cu cel mai bun timp, 1:44,40, care a consemnat și un record la juniori, David Popovici s-a întrecut pe sine luni și a încheiat proba în 1:42:21, informează digisport.ro.

Astfel, David Popovici a bătut recordul pe care tot el îl stabilise cu o zi mai înainte.

Clasamentul în finala probei de 200 de metri liber de la Mondialele din Ungaria: