Un fost căpitan al unei echipe din România, găsit mort sub ruinele casei sale din Turcia, alături de soție și de copil. Soția lui era însărcinată în 5 luni

Update februarie 14, 2023

Un fost căpitan al unei echipe din România a fost găsit decedat după marele cutremur din Turcia. Handbalistul Cemal Kutahya se numără printre victimele cutremurelor devastatoare care au lovit Turcia la data de 6 februarie. Sportivul a fost găsit mort printre ruinele casei sale. Sub dărâmături au mai fost găsite trupurile băieţelului şi soţiei sportivului, care era însărcinată în 5 luni, informează News.ro, care citează clubul bucovinean.

În cursul zilei de astăzi a fost găsit trupul neînsufleţit al fostului nostru jucător Cemal Kutahya. Acesta a fost prins sub dărâmături după cutremurul care a avut loc în urmă cu o săptămână în Turcia.

Un fost căpitan al unei echipe din România, găsit mort sub ruinele casei sale din Turcia, alături de soție și de copil. Soția lui era însărcinată în 5 luni 1

Potrivit impresarului său, au fost găsite şi trupurile băieţelului şi soţiei lui Cemal, care era însărcinată în 5 luni. Decesul sportivului a fost confirmat şi de Federaţia Turcă de Handbal”, a tranmis CSU Suceava, conform Pro Tv.

”Am aflat cu profundă tristeţe vestea morţii dragului nostru Cemal Kutahya, căpitanul echipei noastre naţionale de handbal masculin, şi a fiului său, Cinar Kutahya, care au rămas sub dărâmăturile casei în care locuiau în Antakya. Condoleanţele noastre!

Vom face tot ce ne stă în putinţă pentru a onora numele lui Cemal Kutahya, care ani de zile a reprezentat cu succes ţara noastră la cel mai înalt nivel. Mulţumim, Cemal, pentru tot ce ai făcut pentru ţara noastră. Nu te vom uita”, se arată în mesajul transmis de Federaţia Turcă de Handbal.

Cemal Kutahya, care avea 32 de ani, a fost legitimat la CSU Suceava în sezonul 2021-2022. ”După despărţirea de echipa noastră interul dreapta s-a întors în ţara natală, la Hatay SK, grupare care ocupă primul loc în Superliga din Turcia. Suntem onoraţi că te-am cunoscut. Odihneşte-te în pace”, a mai transmis CSU Suceava.

Cutremurul din Turcia: încă se găsesc supravieţuitori ‘miracol’

Salvatorii din Turcia au scos luni mai multe persoane în viaţă din clădirile prăbuşite, la o săptămână de la cel mai grav cutremur din istoria modernă a ţării, dar speranţele că vor fi mult mai mulţi supravieţuitori se diminuează, iar criticile la adresa autorităţilor cresc, transmite Reuters, citat de stiripesurse.ro.

În Kahramanmaras, oraş greu lovit, salvatorii încercau să ajungă la o bunică, o mamă şi o fiică, toate dintr-o singură familie, care păreau să fi supravieţuit cutremurului cu magnitudinea de 7,8 grade şi replică din 6 februarie, care a ucis peste 37.000 de persoane în Turcia şi Siria.

Dar alţii se pregăteau pentru inevitabila reducere a operaţiunilor, deoarece temperaturile scăzute au redus şansele deja reduse de supravieţuire, iar unii salvatori polonezi au anunţat că vor pleca miercuri. În oraşul sirian Alep, distrus, Martin Griffiths, şeful ONU pentru ajutor umanitar, a declarat că faza de salvare “se apropie de sfârşit”, accentul trecând pe adăposturi, hrană şi şcolarizare.

O fetiţă pe nume Miray a fost recuperată în viaţă în oraşul Adiyaman din sud-estul Turciei, au declarat oficialii, în timp ce postul public de televiziune TRT Haber a declarat că o fetiţă de 10 ani a fost salvată în Kahramanmaras. cel puţin alţi doi copii şi trei adulţi au fost, de asemenea, salvaţi.

Trei generații prinse în capcană

În oraşul Kahramanmaras, salvatorii au declarat că au intrat în contact cu o bunică, o mamă şi un bebeluş blocaţi într-o cameră din rămăşiţele unei clădiri cu trei etaje. Salvatorii săpau un al doilea tunel pentru a ajunge la ei, după ce o primă rută a fost blocată, iar un lanţ uman a fost format pentru a transporta molozul în găleţi.

“Am un sentiment foarte puternic că îi vom prinde”, a declarat Burcu Baldauf, şeful echipei de voluntari turci pentru asistenţă medicală. “Este deja un miracol. După şapte zile, ei sunt acolo fără apă, fără mâncare şi în stare bună”. Pe aceeaşi stradă, lucrătorii de urgenţă au acoperit un cadavru într-un sac negru. “Acesta este fratele tău”, a spus o femeie îndurerată, iar o alta se plângea: “Nu, nu”.

Bilanţul turcesc depăşeşte acum cifra de 31.643 de morţi în urma cutremurului din 1939, a declarat Autoritatea pentru gestionarea dezastrelor şi a situaţiilor de urgenţă, ceea ce îl face cel mai grav cutremur din istoria modernă a Turciei.

Folosim cookie-uri pentru a vă oferi cea mai bună experiență online. Acceptând că acceptați utilizarea cookie-urilor în conformitate cu politica noastră privind cookie-urile.