Update august 17, 2022 Gazeta Sporturilor anunță că sportivul David Popovici (17 ani) s-a retras din finala probei de 400 de metri liber de la Campionatul European de înot organizat la Roma, deși se calificase, în această dimineață, cu timpul de 3:47.99 minute, al patrulea cel mai rapid înotător din serii. Finala era programată în această seară, de la ora 19:53, anunță Hotnews.

David Popovici nu va concura până la urmă în finala probei de 400 de metri liber, acolo unde se calificase cu al patrulea cel mai bun timp. Din informațiile obținute de corespondentul GSP la Roma, campionul european la 100 și 200 de metri liber a invocat faptul că se simte obosit.

David Popovici s-a retras din finala de la 400 m liber. Motivul invocat de dublul campion european 1

Cursa de 400 oricum nu era un obiectiv pentru David și antrenorul lui. Popovici a urmărit mai mult să se testeze la nivel internațional în această probă, la care a participat în premieră.

Deși a concurat în premieră în proba de 400 de metri liber, David a câștigat seria 1 fără emoții, cu timpul de 3:47.99 minute. Al doilea din serie, luxemburghezul Pit Branderburger, a încheiat cei 400 de metri la 11.74 secunde după David!

David Popovici a fost cel mai rapid înotător dintre cei care au intrat în primele 4 serii. Trei sportivi din ultima serie l-au întrecut. A intrat astfel în finală cu al patrulea cel mai bun timp!

David Popovici, dublu campion european la Roma

David Popovici a cucerit două medalii de aur la CE Natație de la Roma, sportivul nostru fiind de neoprit în proba regină de 100 m liber, dar și în cea de 200 m liber.

Reamintim că în luna iunie a acestui an, David Popovici a făcut dubla la CM de Natație, el reușind să se impună în probele de 100 și 200 m liber.

De-a lungul Campionatului Mondial de Natație un singur sportiv reușise să câștige probele de 100 și 200 m liber de la aceeași ediție.

Se întâmpla în urmă cu 49 de ani, iar cel care bifa această performanță se numește Jim Montgomery (SUA – are în prezent 67 de ani). Ediția din acel an a competiției a fost găzduită de Belgrad.