Update January 4, 2026Senatoarea Diana Șoșoacă a publicat un mesaj adresat Administrației Trump, cerând „eliberarea imediată” a președintelui venezuelean Nicolás Maduro, capturat în urma operațiunii militare a SUA. Lidera SOS a amintit că a fost prezentă anul trecut la ceremonia de învestire a lui Maduro la Caracas, susținând că „poporul venezuelean are dreptul la suveranitate”. În replică, premierul Ilie Bolojan a declarat că România se va alinia poziției oficiale a Uniunii Europene, care condamnă intervenția militară unilaterală și cere respectarea dreptului internațional. Călin Georgescu, Nicușor Dan și George Simion nu au avut nicio reacție la acțiunea spectaculoasă a lui Donald Trump în Venezuela.
Ilie Bolojan, în prima sa apariție publică din 2026, a declarat sâmbătă la Digi24 că România va urma poziția oficială a Uniunii Europene privind atacurile SUA din Venezuela, operațiuni care au dus la capturarea președintelui Nicolás Maduro de către forțele speciale americane. Premierul a transmis că cetățenii români din Venezuela sunt gestionați prin reprezentanța UE, iar Ministerul de Externe nu are, până în acest moment, informații despre probleme de securitate în rândul acestora.
„Ne uităm cu cu atenție la ceea ce se întâmplă în America de Sud, în Venezuela, o țară a cărei conducere nu a fost recunoscută de comunitatea internațională și nici de România în urma alegerilor care au fost apreciate ca fiind falsificate. România nu are ambasadă în Caracas, puținii cetățeni români pe care îi avem acolo sunt gestionați prin reprezentanța Uniunii Europene. Și, cel puțin în această situație, ne uităm la ceea ce se întâmplă, sperând că se va găsi o formulă de tranziție către un regim care să aibă o validare democratică și o soluție pentru a evita conflictele”, a spus Bolojan.
Diana Şoşoacă somează Administraţia Trump să-l elibereze pe Maduro
„Partidul S.O.S. Romania, prin Preşedinte, Av. Europarlamentar, Diana Iovanovici Şoșoacă, solicită Statelor Unite ale Americii să oprească escaladarea militară și să aleagă calea păcii.
În contextul operațiunilor militare declanșate de Statele Unite ale Americii împotriva Venezuelei și având în vedere pozițiile deja exprimate de state suverane din întreaga lume, care au condamnat ferm acest act de agresiune armată, ne delimităm total de orice politică de invadare, ocupare sau cotropire a unui stat suveran și de orice acțiune care încalcă independența și suveranitatea națională, principii fundamentale pentru care S.O.S. România a militat constant.
În aceste condiții, Partidul S.O.S. România face un apel public și oficial către administrația americană să înceteze imediat escaladarea conflictului și să revină la respectarea principiilor dreptului internațional și ale păcii mondiale. Mai mult, S.O.S. România solicită administrației Donald Trump eliberarea de îndată a președintelui venezuelean Nicolás Maduro și a soției sale și repatrierea lor în Venezuela, statul pe care îl reprezintă în mod legitim” , se arată într-un comunicat al Dianei Șoșoacă, conform RTV.
