Update November 25, 2025 Un alt bloc a fost zguduit de o explozie puternică, urmată de incendiu, produsă, cel mai probabil, de o butelie GPL care alimenta o centrală termică de apartament. Deflagrația a distrus pereți, ferestre și uși, iar flăcările au cuprins rapid mai multe locuințe din imobil.
Potrivit datelor comunicate de autorități, nouă apartamente au fost puternic afectate, o parte dintre ele fiind practic nelocuibile.
Explozia a avut loc luni, în jurul orei 16, într-un apartament de la primul etaj al unui bloc din Brăila. Nouă locuințe în care trăiesc 11 persoane au fost afectate.
Reporter: Deci era nepoata dumneavoastră în bloc?
Locatar: Da, era în casă, îşi făcea temele şi a prins-o acolo explozia.
Reporter: Ce vârstă are?
Locatar: Doisprezece ani.
“Eu am avut noroc că am fost cu nişte clienţi acolo, în partea ceea, şi să zic cu 5 minute înainte am venit în partea cealaltă a biroului. Şi în condiţiile astea nu am păţit nimic”, povestește Marius Mitescu, notar.
Potrivit detaliilor publicate pe pagina de Facebook debrăila.ro, vecinii care au auzit explozia puternică au crezut că este bombardament.
„S-a auzit o bubuitură puternică și au sărit geamurile. A luat și foc. Sincer, am zis că e bombardament”, a declarat un martor, conform Libertatea.
“A fost o problemă cu proprietarii, în momentul în care au ajuns la faţa locului au avut un atac de panică. Li s-a acordat îngrijiri medicale de către echipajele medicale de la faţa locului, nu a fost nevoie de transport la spital”, a declarat Ștefan Stoian, ISU Brăila.
Ca printr-o minune, nimeni este rănit. Blocul nu este conectat la rețeaua de gaze naturale, dar în locuință funcționa o centrală termică pe butelii.
“Am înţeles că de la o centrală care este ilegală, pe butelie, că nu are voie nimeni să pună pe butelie, ăsta are voie”, a precizat martor.
Col. Ștefan Stoian, purtător de cuvânt al ISU Brăila, pentru Știrile Pro TV: „A fost o acumulare de gaze de la o butelie GPL care alimenta o centrală termică de apartament.”
