Update October 24, 2025 Cornel Păsat a făcut primele declarații după ce soția sa s-a întors acasă. Cei doi au revenit la sentimente mai bune, însă coregraful a precizat că „pericolul nu a trecut” și că încă mai au pași de făcut pentru a-și consolida relația. De asemenea, el a vorbit despre condițiile puse de Bianca pentru o posibilă reînnoire a jurămintelor.
Cornel Păsat a vorbit despre împăcarea cu soția lui în cadrul unei intervenții în direct la SpyNews TV. După o perioadă tensionată, soția lui s-a întors acasă, iar el a mărturisit că sentimentele lor au început să se îmbunătățească. Totuși, relația lor nu este încă complet rezolvată.

“Încă nu am divorțat, a fost și este în continuare o provocare, o problemă pe care trebuie să o trecem împreună. Nu sunt acte de divorț de semnat, dar sunt de semnat actele de comunicare și de înțelegere familială cu responsabilitățile fiecăruia pe foaia fiecăruia. Ne-am făcut două foi, fiecare spune ce îi place și ce nu îi place la partener, până la urmă suntem într-un parteneriat și trebuie să ne asumăm treaba asta. Pericolul nu a trecut.“, a spus Cornel Păsat.
Deși lucrurile între ei au început să se miște în direcția dorită, Cornel Păsat a recunoscut că nu totul este perfect.
“Dormim separat. E o problemă care sper eu să se rezolve curând, dar momentan nu s-au liniștit apele. Mai avem nevoie de timp. Eu nu prea mai am nevoie de timp, dar Bianca mai are nevoie de timp și am să i-l acord.”, a mai spus Cornel Păsat.
La ce concluzie au ajuns cei doi
Pentru Cornel și Bianca, relația lor nu se rezumă doar la sentimente, ci și la înțelegerea și respectul responsabilităților comune.
“Am ajuns la concluzia că amândoi trebuie să fim doi parteneri corecți cu drepturi egale și amândoi de comun acord trebuie să ne îndeplinim sarcinile și responsabilitățile în ceea ce privește viitorul și bunăstarea acestei familii.“, a mai spus Cornel Păsat.
Cornel Păsat, din nou în fața altarului
Vor face din nou pregătiri ca la nuntă pentru o petrecere de vis, la care vor fi invitate nu doar rudele celor doi, ci și toate persoanele apropiate acestora. Dar nu înainte de a intra iar în biserică, pentru a-și reînnoi jurămintele.
„Îmi doresc să trecem cu bine peste această perioadă de probă. Nu știm cât va dura. Avem ceva lucruri de pus la punct, pentru a nu mai ajungem iar la discuții care să ducă la despărțire.
Dacă totul va decurge așa cum îmi doresc, iar eu voi face tot ce ține de mine pentru asta, vom marca un nou început. Vom merge în biserică să ne reînnoim jurămintele. Apoi va urma o petrecere ca de nuntă. Dar nu înainte de a o cere iar de soție. Deja știu cam ce inel o să-i iau”, a spus Cornel Păsat pentru Can Can.