(Video) Andra Măruță nu a știut versurile imnului „Deșteaptă-te, române!”. A citit imnul de pe tabletă

În deschiderea partidei, Andra Măruță a fost invitată de Federația Română de Fotbal să cânte „Deșteaptă-te, române!” în fața a aproape 50 de mii de oameni din tribune. Momentul a stârnit controverse pentru că Andra a citit versurile de pe tabletă.

Bucuria de a cânta imnul României alături de cei mai adevărați suporteri este pur și simplu de neegalat! Împreună formăm cea mai puternică voce de susținere a echipei noastre”, a scris Andra pe Instagram, conform Pro Tv.

Andra
(Andra)

Se pare că artista nu a avut timp să se pregătească și să învețe imnul țării sale pentru că a fost nevoită să mai arunce, din când în când, câte un ochi pe ecran. Mai mult de atât, după ce momentul s-a terminat, jurata de la Românii au talent și-a făcut o cruce pentru că momentul a ieșit așa cum se aștepta, scrie Can Can.

Au existat și unii care au criticat-o pe artistă, reproșându-i că ar fi pronunțat greșit un cuvânt din imnul național „Deșteaptă-te române”. „Se vede că te-a șlefuit Costi Ioniță, astfel nu ai fi stâlcit imnul zicând „croiește-ți altă soarte”, a comentat o persoană.

Andra a ținut să demonstreze că este o profesionistă desăvârșită, așa că dat un răspuns cât se poate de concis.

Am cântat varianta oficială! Te invit să cauți imnul pentru a te convinge! Apoi poți reveni cu scuze, dacă nu e prea mult’, este reacția Andrei, potrivit Viva.

Cântarea imnului României pe un stadion cu peste 50.000 de suporteri este o onoare imensă! Am fost o parte din cea mai puternică voce a serii, iar sentimentul de a striga împreună ‘Hai România’ este absolut extraordinar! 🇷🇴🎤”, a mai spus Andra.

„Fotbalul are incredibila putere de a ne umple de energie, de speranță, de a ne face să visăm cu toții același vis. Sunt foarte fericită că tricolorii au reușit să se califice la Campionatul European, au făcut fericiți milioane de români pasionați de fotbal!

Și sunt foarte bucuroasă că voi fi alături de ei și de o țară întreagă la meciul cu Elveția, când împreună vom cânta imnul României”, a declarat Andra în timpul repetițiilor, conform Gazeta Sporturilor.

Învins de România, starul lui City a izbucnit: „Au avut o ocazie și au înscris. Noi am avut 5 șanse uriașe!”

Nici nu știu ce să mai zic. Adversarul are o ocazie și înscrie din ea, noi avem 5 ocazii uriașe și nu marcăm. Dacă nu există eficiență la finalizare nu poți câștiga – asta este o chestiune de calitate”, a opinat Manuel Akanji, fundașul lui Manchester City, conform Blick, scrie Gazeta Sporturilor.

La microfon a venit și Xherdan Shaqiri, mijlocaș lateral de la Chicago Fire: „Nu am făcut suficient astăzi, jucăm înainte și înapoi prea mult. Dar sunt sigur că vom evolua diferit la Campionatul European, deși cu siguranță va fi dificil în Germania”.

Murat Yakin, selecționerul Nati, a afirmat că „am jucat la victorie, ne-am creat ocazii, dar ne-a lipsit șansa. Important este că ne-am calificat. Noi ne-am creat mai multe ocazii în ambele meciuri, dar România a fost foarte eficientă”.

Niciodată nu trebuie să subestimezi niciun adversar. Prin prisma clasamentului știam că suntem favoriți, dar nu-mi amintesc să fi spus că România este o echipă mică”, a adăugat Yakin.

Concluzia lui Gică Popescu la 5 luni după ce l-a făcut praf pe Edi Iordănescu și i-a spus „băi, băiatule, tu nu știi ce e aia echipa națională”

În urmă cu 5 luni, pe 19 iunie, România a remizat în Elveția, scor 2-2, după ce a fost condusă cu 0-2 și s-a chinuit tot meciul. Valentin Mihăilă a marcat atunci două goluri în minutele 89 și 90+2, însă reușitele nu l-au încălzit pe Gică Popescu:

Nu poți să vii să spui că ești pe drumul cel bun. Trebuia să îți dea 7 Elveția. Băi băiatule, la echipa națională nu e grup. Aici sunt rezultate. Ce vorbești tu de grup, de drumul cel bun: Doamne ferește! Să ne lase cu grup, familie, rezultatele contează. Doamne ferește să fie ăsta drumul cel bun. El nu știe ce e aia echipa națională. Astea sunt cele mai proaste meciuri din istoria noastră (0-0 cu Kosovo și 2-2 cu Elveția). Suntem pe un drum total greșit. Nu astea sunt valorile pe care le vrem la națională”, a declara Gică Popescu, printre altele, pe 19 iunie 2023.

După ce România s-a calificat la EURO 2024 de pe primul loc din grupă, respectiv după victoria cu 1-0 contra Elveției, Gică Popescu a spus că ar schimba un singur lucru la discursul său din luna iunie:

Singurul lucru pe care l-aș schimba din ce i-am spus a fost modul prin care m-am adresat. Mi-am cerut scuze a doua zi, mi-a părut rău de acea exprimare. Eram prea supărat de evoluția echipei noastre naționale”, a punctat Gică Popescu, citat de Pro Sport.

Folosim cookie-uri pentru a vă oferi cea mai bună experiență online. Acceptând că acceptați utilizarea cookie-urilor în conformitate cu politica noastră privind cookie-urile.