Înotătorul român David Popovici (17 ani) a câștigat luni seară medalia de aur la Campionatele Mondiale de Natație în proba de 200 metri liber. El a stabilit și un nou record mondial pentru juniori, după ce îl stabilise pe precedentul în semifinale.

Este prima medalie majoră la un campionat de seniori pentru David Popovici, informează G4media.ro.

Felicitări! David Popovici a câștigat medalia de aur la Campionatele Mondiale de Natație în proba de 200 metri liber 1

El a concurat luni seară la Budapesta în finala probei de 200 de metri liber a Campionatelor Mondiale de natație în bazin lung.

”Am concurat gândindu-mă că toți cei care mă apreciază urmăresc această cursă”, a spus Popovici imediat după finalul cursei.

David Popovici a făcut valuri în Duna Arena, stabilind de fiecare dată cel mai bun timp al reuniunii, el fiind debutant la o ediție a CM de seniori în bazin de 50 de metri. În proba în care la JO de la Tokyo a fost la un vârf de unghie de medalie, el a înotat în serii la Budapesta cei 200 de metri în 1:45.18, iar în semifinale a parcurs cele patru lungimi de bazin în 1:44.40, stabilind cu această ocazie și un nou record mondial de juniori, informează gsp.ro.

Precedentul îi aparținea lui Sunwoo Hwang,1:44,62. Totodată este și cel mai bun timp al său pe această distanță din carieră, până la Budapesta referința era 1:44, 68,stabilit în finala olimpică. De asemenea, este al zecelea rezultat din toate timpurile la 200 m liber.