V-ați terminat concediile? Creștere rapidă a cazurilor de COVID: 953 de infectări noi și 17 decese în ultimele 24 de ore

Sfârșitul lunii august aduce un număr record de infectări cu COIVD. V-ați terminat concediile? 953 de cazuri noi de COVID și 17 decese au fost înregistrate în ultimele 24 de ore. 228 de pacienți sunt internați la ATI. Numărul infectărilor a crescut cu peste 100 față de ziua precedentă. Marți au fost raportate 782 de cazuri, iar miercuri 849.

În ultimele 24 de ore au fost realizate 35.591 de teste.

V-ați terminat concediile? Creștere rapidă a cazurilor de COVID: 953 de infectări noi și 17 decese în ultimele 24 de ore 1

Numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.658.

Buletinul de presă:

Până astăzi, 26 august, pe teritoriul României au fost confirmate 1.093.924 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.053.091 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 953 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21375130,1
2.Arad23882170,21
3.Argeș27669100,19
4.Bacău26463310,25
5.Bihor29417120,1
6.Bistrița-Năsăud12166170,5
7.Botoșani1427590,08
8.Brașov4392390,22
9.Brăila1339550,14
10.Buzău1268280,11
11.Caraș-Severin11613100,25
12.Călărași10331130,48
13.Cluj58352470,48
14.Constanța43537340,36
15.Covasna857710,06
16.Dâmbovița22718140,24
17.Dolj26992380,19
18.Galați27924250,23
19.Giurgiu1114090,21
20.Gorj928150,1
21.Harghita834240,07
22.Hunedoara2310980,25
23.Ialomița1090560,23
24.Iași42888270,19
25.Ilfov45827260,79
26.Maramureș20598110,16
27.Mehedinți839260,06
28.Mureș24106130,11
29.Neamț19254250,28
30.Olt14744120,14
31.Prahova35853260,25
32.Satu Mare13225110,25
33.Sălaj1098630,07
34.Sibiu26731180,26
35.Suceava24634170,31
36.Teleorman13909140,31
37.Timiș54982460,36
38.Tulcea851680,14
39.Vaslui16135130,14
40.Vâlcea1655060,15
41.Vrancea10788120,16
42.Mun. București1862301690,6
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

1508*

145
 TOTAL1.093.924953

Folosim cookie-uri pentru a vă oferi cea mai bună experiență online. Acceptând că acceptați utilizarea cookie-urilor în conformitate cu politica noastră privind cookie-urile.