Connect with us

Hi, what are you looking for?

National

BREAKING – Pentru prima oară în ultima lună, numărul cazurilor de coronavirus a sărit de 100

Numărul cazurilor de coronavirus a sărit peste 100 pentru prima oară în ultima lună. 102 cazuri noi de infectare cu coronavirus au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, după peste 27.000 de teste.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 102 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2128200,01
2.Arad2369510,03
3.Argeș2748410,03
4.Bacău2610620,02
5.Bihor2929000
6.Bistrița-Năsăud1189510,03
7.Botoșani1420010,02
8.Brașov43692-1**0,01
9.Brăila1330200,01
10.Buzău1259210,02
11.Caraș-Severin1149300,01
12.Călărași1006500,01
13.Cluj5766930,06
14.Constanța42990-1**0,03
15.Covasna855800
16.Dâmbovița2251100,01
17.Dolj2671820,03
18.Galați2767100,01
19.Giurgiu1103410,01
20.Gorj922000,02
21.Harghita829200,01
22.Hunedoara2288830,03
23.Ialomița1079600,01
24.Iași4248250,04
25.Ilfov4518260,07
26.Maramureș2043620,02
27.Mehedinți833900
28.Mureș2399020,01
29.Neamț1899410,01
30.Olt1463310,01
31.Prahova3548630,04
32.Satu Mare1303610,06
33.Sălaj1095320,01
34.Sibiu2652620,02
35.Suceava2423600,01
36.Teleorman1373200,04
37.Timiș5440890,04
38.Tulcea844410,02
39.Vaslui1600440,02
40.Vâlcea1645500,01
41.Vrancea1069400
42.Mun. București183866170,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

536*

32
 TOTAL1.081.875102

Până astăzi, 34.260 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 20.07.2021 (10:00) – 21.07.2021 (10:00) a fost raportat de către INSP 2 decese (1 bărbat și 1 femeie), al unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din Arad și Brașov.

Dintre cele 2 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 70-79 ani și 1 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Ambele decese înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 258. Dintre acestea, 38 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat 8.578.335 de teste RT-PCR și 1.706.823 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.069 de teste RT-PCR (6.429 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.640 la cerere) și 14.095 de teste rapide antigenice.

Facebook

You May Also Like

National

În România, tupeul şi inconştienţa depăşesc răbdarea şoferilor disciplinaţi. Mai mulți șoferi au vrut să depășească pe contra sens în Vama Negru, dar au...

Uncategorized

Un nou accident cumplit a avut loc, marţi dimineaţă, pe autostrada A1. Două persoane au murit pe loc, iar alte patru au fost rănite....

National

Turiștii aflați pe litoralul românesc încep să reclame  faptul că stațiunea Mamaia a ajuns o destinație de vacanță mai scumpă decât Dubai, dar cu...

Diaspora

Un șofer român de TIR a devenit erou în Spania după ce a oprit un alt șofer de TIR care a făcut prăpăd într-o...

National

O inimă complet artificială a fost realizată în Franța. La sfârșitul anului trecut, o companie franceză numită Carmat a primit aprobarea în Europa pentru...

National

Prețurile de pe litoralul românesc sunt exagerate, chiar și în comparație cu cele din Grecia. Un român aflat în Elafonisi, Grecia, a observat că...

National

Situație stânjenitoare pentru șoferul unui bolid de lux. A rămas în pana prostului, în sensul giratoriu. O mașină marca Rolls-Royce a rămas în pană...

Copyright © 2021 Romani Buni

Folosim cookie-uri pentru a vă oferi cea mai bună experiență online. Acceptând că acceptați utilizarea cookie-urilor în conformitate cu politica noastră privind cookie-urile.