Succes remarcabil pentru România la Campionatele Balcanice de atletism de la Smederevo (Serbia). Sportivii noștri au câștigat 18 medalii: 6 de aur, 4 de argint şi 8 de bronz.

Sportivii români au câștigat 8 medalii sâmbătă, patru de aur şi patru de bronz, și 10 medalii duminică, două de aur, patru de argint şi patru de bronz.

FELICITĂRI! România a câștigat 18 medalii, dintre care șase de aur la Campionatele Balcanice de Atletism 1

Federaţia Română de Atletism:Încă 10 medalii pentru atleții noștri seniori în ziua a doua a Campionatelor Balcanice
Astăzi (27 iunie), la „Smederevo Fortress” din Belgrad, a căzut cortina peste cea de-a 74-a ediție a Campionatelor Balcanice rezervate seniorilor. Celor opt medalii cucerite de tricolori în prima zi a competiției (patru de aur și tot atâtea de bronz), întrecere la care au participat 414 atleți, reprezentând 19 țări, li s-au adăugat încă 10! Două de aur, patru de argint și patru de bronz.

Dar iată care au fost laureații noștri: Nicolae Soare (3000 m – 8:04,23), pentru a doua oară pe prima treaptă a podiumului de premiere, cu record personal. Tot aur a câștigat și Florentina Iușco (lungime – 6,65 m). Bianca Ghelber (aruncarea ciocanului – 70,00 m), Daniela Stanciu (înălțime – 1,92 m), Alexandru Novac (suliță – 77,80 m), ca și ștafeta masculină de 4X400 m (David Gudi/Vlad Dulcescu/Ionuț Olteanu/Mihai Pâslaru – 3:10,19) și-au adjudecat medaliile de argint. Cele patru locuri trei au revenit lui Alexandru Tache (triplusalt – 16,04 m), Anemariei Nesteriuc (100 mg – 13,17), Claudiei Florea (1500 m – 4:21,01) și lui Andrei Stefana (3000 m obs – 9:04,08). Echipa României a fost prezentă cu 51 de sportivi (28 la masculin și 23 la feminin).

Așadar, la capătul celor două zile de concurs, România a câștigat 18 medalii (șase de aur, patru de argint și opt de bronz)”.

Nicolae I.: Felicitari tuturor reprezentatilor ale sportului in acest concurs…!🎉💖❤💗🎈🇹🇩✌
Cornelia S.: Felicitări!
Andone L.: Felicitări tuturor!!