Coronavirus vs gripă. Dr Adina Alberts: „Ma întreabă lumea cum de am avut curajul sa plec in Malaezia, cu copilul după mine, in aceasta perioada in care coronavirusul face ravagii in China! Ei bine, uite ca am avut!  de ani de zile, tratam cu nonșalanță epidemiile de gripa din grădinițele noastre! Fetita mea, din septembrie si pana in prezent, a frecventat grădinița astfel: luni si marți prezenta, miercuri, joi si vineri absenta pentru ca era bolnava. In permanenta a avut …”

(Last Updated On: February 3, 2020)

Dr Adina Alberts constată că toată lumea vorbește de coronoavirus dar nu se uită la virusul de gripă care afectează mulți copii de la grădiniță.

Dr Adina Alberts: „AVIZ PARINTILOR CU COPII DE GRADINITA!
Ma întreabă lumea cum de am avut curajul sa plec in Malaezia, cu copilul după mine, in aceasta perioada in care coronavirusul face ravagii in China!
Ei bine, uite ca am avut! Pentru ca dețin cea mai puternică “arma” din lume, si anume “informația”! Știu ce e acela un virus, știu cum sa ma protejez pe mine si pe familia mea, știu cum se transmite si când. De aceea mai știu ca nu e cazul sa ma impacientez aiurea!

Coronavirus vs gripă. Dr Adina Alberts: „Ma întreabă lumea cum de am avut curajul sa plec in Malaezia, cu copilul după mine, in aceasta perioada in care coronavirusul face ravagii in China! Ei bine, uite ca am avut!  de ani de zile, tratam cu nonșalanță epidemiile de gripa din grădinițele noastre! Fetita mea, din septembrie si pana in prezent, a frecventat grădinița astfel: luni si marți prezenta, miercuri, joi si vineri absenta pentru ca era bolnava. In permanenta a avut ...” 1

Este adevarat ca exista vreo 3000 de km distanta intre Malaezia si China. Este adevarat si ca prin “zona” circula foarte multi chinezi potential contaminati! Dar noi am purtat masti in aeroporturi, chiar si in avioane, am evitat orice aglomerare umana, am evitat persoanele bolnave, ne-am hranit corespunzator si ne-am hidratat bine astfel incat cred ca am devenit cei mai mari consumatori de portocale de pe insula asta! (Langkawi). Apropos, o cutie cu 50 de masti chirurgicale costa 4 dolari! In Romania costa 8 dolari! De ce?! 🤷‍♀️

Dar ce ma necajeste tare mult este altceva! Facem atata tam tam in presa despre epidemia cu coronavirus, ceea ce este corect pana la un punct. In schimb, de ani de zile, tratam cu nonsalanta epidemiile de gripa din gradinitele noastre! Fetita mea, din septembrie si pana in prezent, a frecventat gradinita astfel: luni si marti prezenta, miercuri, joi si vineri absenta pentru ca era bolnava. In permanenta a avut fix aceleasi simptome, nu prea grave dar sacaitoare, si anume mucisori si tuse! Si foarte rar putina febra! Fara exagerare, din sept pana acum a avut de vreo 8-10 ori, exact aceeasi “boala”!

As vrea sa atentionez parintii care isi trimit la gradinita copiii bolnavi, ca nu este normal sa faca asta! Daca un copilas are nasucul putin infundat sau tuseste, nu trebuie dus la gradinita! Copiii bolnavi reprezinta sursa de recontaminare perpetua pentru ceilalti copilasi. Si ca sa intelegeti mai bine, un virus gripal banal, pe care copilul dvs l-a dat altui copil, odata ce a contaminat aceasta noua gazda, se va multiplica rapid, dar va suferi si mutatii genetice, astfel ca mai departe el il poate imbolnavi din nou chiar pe propriul dvs copil care se facuse bine intre timp! Si tot asa! De aceea, pentru a starpi “molima” asta de prin gradinitele noastre, este esential sa va tineti copiii acasa chiar de la cele mai mici simptome de “raceala”!

***
Fetita mea a inghitit litri de antiinflamatoare, si asta doar din septembrie pana in prezent! Si nu este normal! Aceste substante au reactii adverse, paracetamolul poate produce sangerari, ulcer gastric, chiar cancer de stomac sau tulburari renale! Ibuprofenul potenteaza efectul altor medicamente si are majoritatea efectelor adverse de mai sus! Deci, de ce sa ne otravim copiii cand putem sa prevenim cu grija reimbolnavirile!

***
Pe de alta parte, corpul didactic din gradinite NU AR TREBUI SA PERMITA ACCESUL IN SALILE DE GRUPA a copilasilor cu semne de “raceala”! Parintii copiilor bolnavi, dupa cum bine stiti, primesc concediu medical de stat acasa!

Ideal ar fi ca in fiecare gradinita sa fie o asistenta medicala care sa faca triajul copiilor. Dar pentru ca acest lucru este probabil imposibil, sarcina si responsabilitatea prevenirii acestor evenimente revine parintelui in primul rand, si apoi educatorului!
Despre lucrurile astea de ce nu se face tam tam in presa?!?

***
Din primele momente in care am devenit mama de copil prescolar, mi s-a inoculat ideea ca e “o normalitate” sa ti se tot gripeze copilul la gradinita. Educatoarea mi-a spus asta, celelate mamici mi-au spus asta, inclusiv medicul pediatru mi-a repetat acelasi lucru! Ei bine, eu DECLAR RAZBOI GRIPEI DE GRADINITA! Stiu ca se pot face multe lucruri mai bine, si se poate atenua mult situatia! Iar daca directoarea gradinitei unde e Briana inscrisa va fi de acord, vom implementa un protocol de preventie a imbolnavirilor gripale din sezonul rece, cat de curand, pentru prima data chiar acolo, in gradinita noastra din Snagov!”