(Last Updated On: July 5, 2019)

Simona Halep a avut nevoie de doar 66 de minute de a trece de Victoria Azarenka. Halep a câștigat meciul cu scorul de 6-3,6-1 și se califică în optimi la Wimbledon.

Jucătoarea din Belarus a părut că deţine controlul în primele game-uri ale meciului. Victoria a avut 40-15 de fiecare dată în primele 3 game-uri în care a servit Simona, informează adevarul.ro.

Felicitări! Simona Halep s-a calificat în optimi la Wimbledon după o victorie rapidă cu Victoria Azarenka 1

Setul secund a început cu Halep necruţătoare, game alb. Azarenka şi-a adus aminte că e câştigătoare a două Grand Slam-uri şi a mai zvâcnit o dată. Au rezultat 2 game-uri echilibrate, împărţite frăţeşte, după care Azarenka a dispărut iar din joc.

Ajutată de multitudinea de greşeli neprovocate ale adversarei, Halep a luat următoarele 4 game-uri fără emoţii şi a câştigat un meci care se anunţa mult mai dificil decât a fost în realitate.

Următoarea adversară a Simonei este câștigătoarea meciului dintre Polona Hercog și Cori Gauff.