(Last Updated On: March 29, 2019)

Simona Halep a pierdut șansa de a redeveni numărul 1 mondial. Sportiva a fost învinsă clar de Larolina Pliskova în semifinale la Miami, scor 5-7,6-1, într-un meci care a fost întrerupt de mai multe ori de ploaie.

Pe serviciul Karolinei Pliskova, la 3-3, Halep a avut 40-15, dar ploaia a întrerupt partida timp de aproape o oră.  La reluare, Pliskova a comis o dublă greşeală, astfel că scorul a devenit 4-3 pentru Simona, apoi 5-3, după serviciul româncei, informează adevarul.ro.

Simona Halep a pierdut semifinala la Miami și nu mai ajunge numărul 1 mondial 1

Din acel moment, s-a produs o prăbuşire bruscă în jocul Simonei Halep care a pierdut game după game. Pliskova a câştigat primul set cu 7-5 şi în cel de-al doilea a ajuns la neverosimil 5-0, moment în care ploaia a întrerupt din nou meciul.

Simona a avut o tresărire de orgoliu şi a evitat setul la zero, câştigând un game. S-a terminat 6-1 pentru Karolina Pliskova, care va juca în finală contra australiencei Asleigh Barty.