(Last Updated On: March 10, 2019)

Performanță uriașă pentru România realizată de Adina Diaconu. Sportiva a devenit campioană europeană U21 la Campionatul European de tenis de masă U21 din Portugalia.

La aceiași competiție Tania Plaian şi Rareş Şipoş au cucerit medaliile de bronz, informează prosport.ro.

FELICITĂRI! Performanţă uriaşă pentru România la tenis de masă! Adina Diaconu a devenit campioană europeană U21. Tania Plaian şi Rareş Şipoş au cucerit medaliile de bronz 1

În finala probei de simpu, Adina Diaconu a învins-o pe Maria Malanina (Rusia), scor 4-0 (13-11, 11-6, 11-9, 11-7). Tot în concursul feminin, Tania Plăian a fost învinsă, în semifinale, de adversara Adinei Diaconu din finală, Maria Malanina, scor 1-4 (9-11, 7-11, 8-11, 11-6, 5-11)

La masculin, Rareş Şipoş a cedat în semifinală în faţa grecului Ioannis Sgouropoulos, scor 3-4 (11-7, 5-11, 6-11, 4-11, 15-13, 12-10, 9-11).

Şase sportivi români au participat la Campionatul European U21, care s-a desfăşurat în Gondomar, Portugalia, între 7-10 martie.

Federația Română de Tenis de Masă : „🏆Adina Mihaela Diaconu e CAMPIOANĂ EUROPEANĂ U21 în proba de simplu feminin!🎆
🔝Ce performanță pentru sportiva noastră! Felicitări, Adina și multe îmbrățișări din partea noastră!🔝

🇷🇴Românca nu i-a dat nicio șansă adversarei sale din finală, Maria Malanina 🇷🇺, pe care a învins-o cu 4️⃣-0️⃣(13-11, 11-6, 11-9, 11-7).

❤️Multe aplauze pentru Adina, care a cucerit a doua medalie europeană în Portugalia, în mai puțin de o lună, după ce obținuse argintul în proba de simplu feminin la Openul Portugaliei, la U21.

Bravo pentru o performanță mare la Campionatul European U21 din Gondomar, Portugalia!

Hai România! Felicitări echipei și tuturor românilor care ne-au reprezentat!👏”