(Last Updated On: February 13, 2019)

Simona Halep a învins miercuri seara în primul meci al turneului WTA de la Doha și a urcat pe a doua poziție a clasamentului mondial, anunță Digi Sport. Halep a învins-o pe Lesia Tsurenko 6-2, 6-3

Până acum, Simona Halep a câștigat toate cele șase meciuri jucate contra Lesiei Tsurenko.
Victorie! Simona Halep o învinge pe Lesia Tsurenk și urcă pe locul doi mondial 1

Meciul din această seară a deschis oficial colaborarea dintre Simona Halep şi noul său antrenor, Thierry van Cleemput. “Colaborarea decurge ok și vom vedea cum va fi în viitor”, a spus fostul lider mondial, potrivit Digi Sport.

Vezi aici Video:

Fără Naomi Osaka şi Petra Kvitova la start, Simona a rămas principala favorită la Doha. Finalista de la Australian Open avea de apărat titlul câştigat în 2018, astfel că va pierde 900 de puncte în clasamentul WTA. Este o şansă foarte mare pentru sportiva noastră să urce în clasament şi să se apropie de numărul 1 mondial, Naomi Osaka.