FELICITĂRI! România s-a calificat în sferturile Campionatului Mondial de handbal feminin Under 20. Azi joacă împotriva Ungariei

(Last Updated On: July 11, 2018)

Echipa națională a României Under 20, s-a calificat în sferturile  de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin.

Calificarea a venit după victoria împotriva Croaţiei cu scorul de 28-25 (18-12), la Debrecen. Astăzi joacă împotriva Ungariei, de la ora 19:30.

Sorina Tîrcă a fost cea mai bună marcatoare a echipei antrenate de Gheorghe Tadici, cu 8 goluri. Pentru tricolore au mai înscris Alexandra Badea 7 goluri, Teodora Popescu 4, Ana Maria-Andreea Mihart 3, Bianca Marin 2, Andreea Tecar 2, Andreea-Cristina Popa 1, Raluca Petruş 1.

Pentru Croaţia au marcat Katarina Mrazovic 8 goluri, Katja Mikolic 6, Lucija Zeba 5, Dora Lukic 3, Magdalena Zderic 2, Ivona Mrdjen 1, informează libertatea.ro

Miercuri, în sferturi, România va înfrunta Ungaria, câştigătoarea Grupei A, care, în optimi, a trecut, scor 31-17, de Slovenia, formaţie clasată pe locul 4 în Grupa B.