FELICITĂRI! Simona Halep, Victorie FABULOASĂ în finala Roland Garros. Câți bani primește pentru victoria superbă

(Last Updated On: June 9, 2018)

Dorința de câștiga a făcut-o pe Simona Halep să învingă astăzi în Finala Roland Garros, 3-6,6-4,6-1, în fața americancei Sloane Stephens. Simona s-a agățat în setul 3 de orice minge punând-o în mare încurcătură pe americancă. A jucat perfect, ca un adevărat număr 1 mondial.

În primul set, Simona Halep s-a lovit de jocul foarte bun al americancei care a lovit aproape perfect la fiecare minge.
Sloane Stephens (10 WTA) a debutat perfect în meciul cu Simona Halep (1 WTA), i-a ţinut piept şi chiar a făcut break-ul în game-ul patru, în primul set. Sportiva din SUA nu s-a ferit şi s-a exteriorizat în direcţia numărului 1 mondial, făcând un gest de bucurie chiar la finalul mingii care i-a asigurat desprinderea.

Simona Halep a fost la un pas să facă break-ul la 5-3 dar americanca s-a opus cu succes.

În al doilea set Simona Halep a reușit break-ul și a condus cu 4-2. A apărut o relaxare iar americanca a egalat la 4. Simona Halep a reușit să câștige serviciul, 5-4. Simona reușește un nou break, câștigă setul 6-4 iar partida intră în decisiv.