FELICITĂRI! Monica Niculescu a învins-o pe Maria Sharapova! Simona Halep şi-a aflat adversara din turul al doilea al turneului de la Doha, o sportivă cu care a avut mai mereu dueluri complicate

(Last Updated On: February 12, 2018)

Victorie mare pentru Monica Niculescu în primul tur de la Doha. Ea a învins-o pe fostul număr 1 mondial, Maria Sharapova, 4-6, 6-4, 6-3, după două ore și 40 de minute de joc. Tot astăzi s-a calificat și Mihaela Buzarnescu care a învins-o în două seturi pe Lesia Tsurenko, 7-5, 6-4. În turul următor o va întâlni pe Jelena Ostapenk.

Simona Halep şi-a aflat adversara din turul al doilea al turneului de la Doha. Sportiva noastră va înfrunta o sportivă cu care a avut mai mereu dueluri complicate, informează România TV.
Rusoaica Ekaterina Makarova, numărul 35 mondial, va fi adversara Simonei Halep în turul doi la turneul de categorie Premier 5 de la Doha.

Makarova a trecut în runda inaugurală de jucătoarea chineză Shuai Zhang, locul 34 WTA, scor 7-5, 6-0, după o oră şi 14 minute.

Rusoaica de 29 de ani, locul 36 WTA, a trecut în două seturi, scor 7-5, 6-0, de chinezoiaca Shuai Zhang, ocupanta poziţiei 34 în clasamentul mondial, informează Digi Sport.

Halep are 3-2 în duelurile directe cu Makarova, în faţa căreia a pierdut categoric în sferturile Australian Open 2015 (4-6, 0-6) şi anul trecut, în sferturi la Washington, unde jucătoarea noastră s-a retras în setul al treilea.

Constănţeanca de 26 de ani s-a impus în sferturi la New Haven, în 2013 (6-1, 7-6), în aceeaşi fază la Dubai, în 2015 (6-3, 1-6, 7-5) şi în 16-imi la Indian Wells, în 2016 (6-2, 6-4).

Deocamdată, finalista de la Australian Open nu ştie dacă va putea juca la Doha, din cauza accidentării pe care a suferit-o la Melbourne.

Voi decide la Doha dacă voi juca. Vreau să fac un antrenament mâine (n. r. marţi), să văd cum mă simt. Am înţeles că meciul meu e programat miercuri“, a declarat fostul lider mondial, la plecarea spre Qatar.

5  jucatoare romane de tenis vor lua startul turneului Qatar Total Open de la Doha, dotat cu premii in valoare totala de 3,1 milioane de euro.