• Felicitări! Sorana Cîrstea se califică în optimile turneului Australian Open după o victorie minunată împotriva americancei Alison Riske

Sorana Cîrstea își continuă forma excelentă de la Australan Open și reușește o calificare în optimile turneului de grand slam. Românca a câștigat în această dimineață meciul cu Alison Riske, scor 6-2/7-6(2).

Cîrstea s-a impus într-o oră şi 30 de minute, dominând primul set în care a condus cu 3-0, 4-1 şi 5-2. În setul al doilea, românca a început cu dreptul (1-0), dar apoi Riske a luat trei game-uri la rând (1-3).

Sorana a revenit spectaculos şi a restabilit egalitatea, 3-3, iar apoi a trecut la cârmă (4-3). Riske a rămas în set (4-4, 5-5), reuşind un break ce putea să cântărească mult în economia setului. Cîrstea a făcut rebreak la zero (6-6) şi în tie-break s-a impus clar, cu 7-2.

Românca a reuşit 5 aşi şi a comis o dublă greşeală, faţă de 2 aşi şi 4 duble greşeli Riske. La capitolul winners, raportul a fost de 28-17 în favoarea reprezentantei noastre, iar la erori neforţate 20 a avut Sorana şi 25 Riske.

Sorana are acum 3-1 în meciurile directe cu Riske (26 ani, 42 WTA), care s-a impus în 2009 la US Open în calificări, cu 6-2, 7-6 (4), românca învingând în 2013 în optimi la Washington, cu 3-6, 6-2, 6-3, şi în 2014, la Pattaya City (Thailanda), tot în optimi, cu 6-3, 6-4.

Sorana Cîrstea, care şi-a asigurat un cec de 220.000 de dolari australieni şi 240 de puncte WTA, o va întâlni în optimi pe câştigătoarea dintre letona Anastasija Sevastova (cap de serie numărul 32) şi spaniola Garbine Muguruza, a şaptea favorită.